Aktuality

Sportovní sezóna 2014 úspěšně za námi

Další jezdecká sezóna ve westernovém ježdění je za námi a tak mi dovolte její krátké shrnutí. Stejně jako v předešlých letech se naši jezdci zúčastnili mnoha kvalifikačních závodů, ze kterých si odvezli nespočet výborných umístění a ladili formu na vrchol sezóny.

První se konalo poslední srpnový víkend MČR WRC mládeže v Horce nad Moravou. Tam za naši stáj startovali čtyři jezdci, Matěj a Eliška Poláčkovi, Eliška Doležalová a Leontýna Tanko. V jedné z disciplín si naši mladí reprezentanti rozdělili mezi sebe první tři stupně vítězů. Matěj Poláček 1. místo, Eliška Poláčková 2. místo a Leontýna Tanko 3. místo. V další disciplíně Matěj vyhrál svůj druhý titul Mistra WRC a ve třetí soutěži titul Mistra vyhrála Leontýna Tanko, Eliška obsadila krásné čtvrté místo.

Po těchto závodech jsme hned druhý den odcestovali na European Paint Horse Championship (ME plemene Paint Horse) do německého Kreuthu. Startovní pole byly opět velmi početné a úroveň soutěžících vysoká, ale i přesto si Eliška Poláčková z kategorie mládeže odvezla druhé, třetí a dvě pátá místa. V kategorii dospělých bojovali v jezdeckých disciplínách o umístění Petra Poláčková a Petr Jančík. Podařilo se jim svými výkony prosadit v početném startovním poli a dosáhnout stejně krásných výsledků jako Elišce. V soutěžích, kde se předvádí mladí koně tzv. ze země, startoval Roman Poláček ve dvou disciplínách a v obou se mu podařilo zvítězit a získat titul European Champion. Se stejným koněm startovala v amatérských třídách i jeho majitelka Lenka Zdráhalová a obsadila dvakrát druhé místo a titul European Reserve Champion.

Koncem září již následovalo MČR WRC dospělých konané v Kozlovicích za Frenštátem. Tam vyjeli bojovat o cenné kovy před dánského rozhodčího Petra Poláčková s klisnou Instinctively Fancy a premiérově s hřebcem Invitationsensation a Petr Jančík se svým valachem Gamblers Inittowinit. Jelikož se jim podařilo své koně předvést na výbornou, po právu si odváželi krásná umístění. Petra Poláčková si odvážela z jedné disciplíny titul Mistra i druhého Vícemistra WRC ČR a v dalších dvou získala dva tituly Vícemistra WRC. Petr Jančík si vybojoval své dva první tituly Mistra WRC ČR.

Konec sezóny již tradičně zakončili naši jezdci svojí účastí v roli reprezentantů na již desátém ročníku Středoevropského poháru (Middle European Cup) konaném začátkem října. Letos zde startovalo 131 jezdců ze čtyřech zemí. Tentokrát jsme to neměli daleko, jelikož pořadatelskou zemí byla Česká republika. Do nedaleké Čeladné vyrazili na třídenní klání Petra, Eliška a Matěj Poláčkovi. Eliška zde vybojovala jedno první a jedno druhé místo, Matěj jedno druhé a Petra dvě první a jedno druhé místo. Svými úspěchy výrazně přispěli k celkové výhře českého týmu před Slováky, Maďary a Poláky.

Všem jezdcům ještě jednou gratuluji k získaným umístěním a přeji další úspěchy v příštím roce.

Roman Poláček
WRC Ranč pod Vartovňů - Jasenná

Jak dopadla další závodní sezóna pro Ranč pod Vartovňů

Než jsme se nadáli, tak máme další sportovní sezónu ve westernovém ježdění za námi. Byla poměrně náročná, nejen do počtu soutěží, ale i zvyšující se úrovně startujících dvojic (jezdec, kůň). Pokusím se tedy shrnout výsledky našich jezdců. Absolvovali jsme 7 soutěží na různých místech republiky, které slouží jako kvalifikace pro účast na mistrovství. V kategorii mládeže startovali Eliška a Matěj Poláčkovi. Eliška ze 14 startů získala 8 prvních míst, 3 druhé, jedno třetí, jedno čtvrté a jedno páté místo. Matěj startoval 10 krát a umístil se 3x první, 4x druhý a 3x čtvrtý. Dvanáctileté Elišce, která startuje v soutěžích WRC druhým rokem, se podařilo vyhrát titul Champion WRC hned ve dvou disciplínách. Matěj se ve stejných disciplínách umístil v tomto šampionátu dvakrát na krásném třetím místě. No a aby to bylo spravedlivé, tak na Mistrovství ČR mládeže přálo štěstí trochu více Matějovi a tomu se konečně podařilo vyhrát titul Mistra a Vicemistra republiky. Eliška ve velmi vyrovnaném soutěžním poli obsadila dvě pátá místa. V kategorii dospělých za nás startovaly Petra Poláčková a Lucie Burdíková z Liptálu. Petra si na své konto připsala v sedmi závodech z 21 startů neuvěřitelných 17 prvních míst a po jednom 2., 3., 4. a 5. místě. Díky těmto výsledkům vyhrála titul Champion WRC v kategorii dospělých ve třech disciplínách. Lucie Burdíková startovala 9krát a odnesla si 4 první místa, 4 druhé a 1 třetí místo. To ji vyneslo v šampionátu v jejích disciplínách jedno 1. místo, jedno 2. místo a dvě 3. místa.

Mistrovství ČR WRC dospělých se konalo koncem září v Kozlovicích u Frenštátu pod Radhoštěm pod taktovkou zkušené rakouské rozhodčí a dopadlo následovně: Petra startovala ve třech disciplínách a odvezla si jeden titul Mistra ČR, jednoho Vicemistra ČR a jedno 5. místo. Lucie startovala 2x v kategorii amatér a odvezla si také titul Mistra ČR a Vicemistra ČR.

První říjnový víkend se konal 9. ročník Middle European Cup 2013 (MEC - Středoevropský pohár), který tentokrát pořádalo Maďarsko v Szekesfehervaru (nedaleko Balatonu). Na základě výsledků z celé sezóny byli nominováni do týmu reprezentace WRC Petra, Matěj a Eliška Poláčkovi. Soutěže se zúčastnily již tradičně 4 země, Česko (33 startujících dvojic), Slovensko (40 startujících dvojic), Polsko (24 startujících dvojic) a domácí Maďarsko (51 startujících dvojic). Všem třem našim reprezentantům se podařilo přinést českému týmu body za vítězství. Eliška získala jedno 1. a jedno 2. místo, Matěj jedno 1. a Petra jedno 1 místo. Český tým byl letos úspěšnější než v loňském roce a zaslouženě vyhrál tento krásný mezinárodní závod s 51 body na kontě, druzí byli Slováci se 46 body, třetí Maďaři se 45 body a čtvrtí Poláci (loňští vítězové) se 44 body.

První týden v září se tak jako loni konalo Mistrovství Evropy koní plemene Paint Horse v německém Kreuthu, kterého jsme se zúčastnili potřetí. Tak jako v každém sportu, i zde je úroveň rok od roku vyšší a prosadit se ve startovním poli je stále těžší. V disciplínách předvedení koně „ze země“ startoval Petr Jančík se svým valachem Gamblers Inittowinit a umístil se následovně: trail na ruce amatér – 2. místo, předvedení koně na lonži open – 6. místo, předvedení koně na lonži amatér – 3. místo. Petra Poláčková startovala s valachem Coups Chinook: trail na ruce open – 8. místo, předvedení koně na lonži open – 8. místo. V jezdeckých disciplínách v kategorii mládeže startoval Matěj Poláček se čtyřletou klisnou Dreams By Paint Me a v disciplíně Novice Youth Western Pleasure vybojoval titul Bronz European Champion (3. místo). V další disciplíně Novice Youtht Western Horsemanship obsadil krásné 5. místo. Petra Poláčková se stejnou klisnou v kategorii dospělých obsadila v Amater Western Pleasure Junior – 7. místo, v Novice Amater Western Pleasure – 8. místo. Ve velké konkurenci 20 – 28 startujících je to velmi pěkné umístění. Lucie Burdíková v Novice Amater Western Horsemanship získala titul Bronz European Champion (3. místo), v disciplíně Hunt Seat Equitation – 3. místo a v méně obsazené Hunter Huck (skoky přes překážky) 1. místo.

Odměnou za vynaložené úsilí našich jezdců byly krásné výsledky během celé sezóny.

Roman Poláček

Velký úspěch Ranče pod Vartovňů na "European Paint Horse Championship 2012"

Po loňské premiéře jsme i letos po poctivých přípravách vyrazili na EPHC (European Paint Horse Championship 2012 – Mistrovství Evropy plemene Paint Horse) konané ve dnech 3. - 9.9.2012 tradičně v německém Kreuthu . Tentokráte ve složení startujících Petra Poláčková, Petr Jančík a Lucie Burdíková . Doprovodný tým tvořili Roman a Eliška Poláčkovi, Jitka Mikuláštíková a Daniel Burdík.

Na cestu jsme vyrazili po náročném balení věcí v neděli dopoledne, tak abychom se po 7,5 hodinách cestování stihli za světla ubytovat. Lépe řečeno postavit stan, ustájit koně a zaregistrovat se v kanceláři závodů. Vše klapalo dle plánu a v pondělí ráno už byli naši startující připraveni absolvovat první soutěžní disciplínu.

Této evropské show se zúčastnilo něco přes 300 koní z Německa, Itálie, Rakouska, Česka, Slovenska, Dánska, Švýcarska, Švédska, Polska, Nizozemí , Belgie, Francie a utkali se v téměř 200 disciplínách. Na předváděné výkony a regulérnost soutěží dohlíželo přísným okem pět profesionálních rozhodčích z USA.

A jak to všechno dopadlo? Česká reprezentace si s sebou přivezla 12 koní. Celkově získala neuvěřitelných 27 medailí - 13 zlatých, 11 stříbrných a 3 bronzové. Z toho na Ranč pod Vartovňů do Jasenné putovalo nádherných 9 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. Dojemnou atmosféru při vyhlašování titulů Mistrů Evropy umocnila vždy naše hymna hraná na počest vítěze. Tu si s radostí zpíval na ochozech celý tým s vlajkou v ruce. Nakonec česká reprezentace i v tak malém zastoupení obsadila v počtu získaných medailí krásné 3.místo za Německem a Itálií z celkových 12 zemí, které bodovaly.

Sečteno a podtrženo:

 • Petra Poláčková startovala 6krát, z toho získala 4 zlaté a 2 bronzové medaile
 • Petr Jančík startoval 3krát, z toho získal 1 zlatou a 2 stříbrné medaile
 • Lucie Burdíková startovala 6krát, z toho získala 4 zlaté, 1 stříbrnou medaili a jedno 5 místo

Prožili jsme týden plný příprav, předstartovní nervozity, velkého fandění a radosti ze získaných umístění. Doufáme, že i v příštích letech se nám podaří zopakovat naše úspěchy a nejen Jasennou, ale i Českou republiku budeme úspěšně reprezentovat.

Roman Poláček

Více si můžete přečíst na webových stránkách www.czpha.cz nebo www.euro-paint.cz. Nástup Čechů na ME v Kreuthu byl tak raketový, že ho zmínili dokonce oficiální reportéři APHA.

Další pleasurová posila na našem ranči

Tentokrát po delších úvahách o vývoji naší pleasurové specializace jsme dospěli k závěru, že by bylo potřeba pořídit vhodnou chovnou klisnu pod našeho "Vegase" . Rádi bychom, aby si případní zájemci o pleasurové koně mohli tyto závodní speciály pořídit i v České republice, ovšem v TOP kvalitě co se týká původu i exteriéru.

Takže 14. 12. 2011 jsme cestovali do Amsterodamu pro námi vybranou klisnu APHA, která přicestovala z USA z ranče specializovaného na chov pleasurových koní.

15. 12. 2011 jsme už doma skládali chovnou klisnu APHA jménem ROBIN YOUR CHIP, dceru PH hřebce Bet Your Chip (více zde), který je synem jednoho z nejslavnějších pleasurových legend Zips Chocolate Chip. Ze strany matky ji v žilách koluje krev hřebce Dirty Sonny, syna další legendy a zakladatele pleasurových linií SONNY DEE BARA (více zde a zde

Na Valašsko ovšem docestovali pleasurové paint horse klisny dvě. Jedna na náš ranč a ta druhá na Ranč na paluchu do Karolínky. Poklad v podobě klisny Bos Fancy Heaven můžete zhlédnout na stránkách www.rancnapaluchu.cz. Také bych chtěl tímto poděkovat třetímu řidiči a tlumočníkovi v jedné podobě Staníkovi Písklákovi za jeho zainteresování na těchto akcích a Martině Valíčkové za velkou pomoc při vyřizování organizačních věcí a komunikaci v USA.

Roman a Petra Poláčkovi

Malé ohlédnutí za závěrem sportovní sezóny 2011

Během letošní závodní sezóny jsme se zúčastnili mnoha kvalifikačních závodů potřebných pro účast na Mistrovství ČR. Za náš ranč startovali následující jezdci:

 • v kategorii mládež do 18 let to byli Matěj Poláček, Lucie Burdíková a Karolína Bělíková
 • v kategorii dospělých Petra Poláčková, Jitka Mikuláštíková, Lucie Hudcová, Petr Jančík a Lenka Zemanová z Leskovce, která také od letošního roku naši westernovou sekci reprezentuje.

Z těchto kvalifikačních závodů si zmínění jezdci přivezli mnoho předních umístění.

Do Mistrovství WRC ČR mládeže, které se konalo 27. - 28. 8. 2011 v Horce nad Moravou, se kvalifikoval již zmíněný Matěj Poláček s koněm Little Jack. Prosadil se mezi mládežnickou špičku a ve svých 14ti letech vybojoval v kategorii "A“ 4. místo v disciplíně Western Pleasure, 2. místo ve Western Horsemanship, 2. místo v Trailu, 6. místo ve Freestyle reiningu.

Lucie Burdíková na koni Smiling Sunny Day startovala v kategorii mládež poslední rok a obhajovala mistrovský titul z minulých let. Roli favoritky se jí podařilo naplnit a opět získala titul Mistra ČR v disciplíně Trail, 2. místo ve Western Pleasure, 3. místo ve Western Horsemanship a 5. místo ve Freestyle reiningu.

Karolína Bělíková startovala na koni American Snow Lady v rozjížďkách kategorie "B“ a získala 2. místo ve Western Pleasure.

Ze získaných umístění jsme měli všichni obrovskou radost, protože konkurence byla opravdu velká a sportovní úroveň vysoká.

Mistrovství WRC ČR dospělých probíhalo ve dnech 17. – 18. 9. 2011 v Koryčanech. Náš ranč reprezentovali Petra Poláčková s tříletou klisnou RPV Genuine O’lena, která letos prvním rokem sbírala zkušenosti na závodních kolbištích. Podařilo se jim prosadit do finálových rozjížděk a v disciplínách Western Pleasure Junior a W. Horsemanship Open získala dvě 7. místa. V disciplíně Trail obsadila s valachem Smiling Duckle po drobné chybě 9. místo.

Dalším startujícím byla Lenka Zemanová se 4letou klisnou Red Bar Jacs majitele Jana Stackeho z Lípy. Lenka závodila svou první sezónu a se zapůjčenou klisnou se jí podařilo v disciplíne W. Pleasure Junior vybojovat krásné 2. místo, které se neobešlo bez slziček dojetí a štěstí. Bohužel v disciplíně W. Horsemanship je cval na špatnou nohu vyřadil z finálových rozjížděk.

Jako třetí a poslední nás reprezentoval Petr Jančík se svou kobylkou Sihu Spark Doc Chex. Tato klisna absolvovala také svoji první závodní sezónu. V disciplíně W. Pleasure Junior obsadil 6. místo. Velkou radost měl Petr ze získání 2. místa v disciplíně Showmanship at Halter.

Odjížděli jsme s dobrým pocitem ze získaných umístění a i z toho, že naše mladé koně se dokázali prosadit mezi staršími a zkušenějšími konkurenty.

Letos jsme sebrali odvahu a vyrazili na prestižní závody do zahraničí, konkrétně do Německého Kreuthu, kde se ve dnech 5. – 10. 9. 2011 konal "European Championschip American Paint Horse Association “(tj. Mistrovství Evropy pro plemeno Paint Horse).

Když jsme po dlouhé cestě dorazili na místo konání, šli jsme se seznámit s velkým areálem a obhlédnout konkurenci. Areál byl krásný a konkurence veliká. Nezbývalo než spoléhat na důkladnou domácí přípravu a odhodlaně jít do toho.

Na těchto závodech Českou republiku a CZPHA klub reprezentovalo 14 koní z toho 4 z našeho ranče. Celou soutěž rozhodovalo přísným pohledem 5 světových rozhodčích z Ameriky. Našimi reprezentanty byli Petra Poláčková s klisnou Instinctively Fancy v disciplínách Overo Colour Class kde získala 5. místo, v disciplíně Open Longeline 7. místo a v disciplíně Open Trail in Hand získala neuvěřitelné 1. místo a tím získali titul Mistryně Evropy – "European Paint Horse Champions 2011“. Díky tomuto úspěchu zazněla při dekorování i česká hymna a nám se do očí tlačili slzy dojetí.

Dalším reprezentantem byl Roman Poláček s klisnou Dreams By Paint Me v disciplíně Open Longeline, kde získal 10. místo a v disciplíně Open Trail in Hand 7. místo.

Našim dalším startujícím byla Lenka Zemanová s klisnou RPV Skips Tivio Jill, která startovala v kategorii jednobarevných koní a získala v disciplíně Open SPB Trail in Hand krásné 2. místo a v disciplíně Open SPB Longeline 4. místo.

V kategorii mládež nás přijela reprezentovat Lucie Burdíková s klisnou Smiling Sunny Day v disciplíně Trail, kde skončila těsně čtvrtá, a to samé ji potkalo i v disciplíně Western Horsemanship, kdy ji bronz proklouzl těsně mezi prsty. Dále se v disciplíně Hunter under Saddle (anglický styl) umístila na 7. místě a v Hunter Hack (úloha se skokem přes překážku) vybojovala stříbrnou medaili.

Po celou dobu závodu panovala mezi celou českou reprezentací velmi přátelská atmosféra, všichni si navzájem pomáhali a fandili si. Dík patří také Lence Šnáblové, Blance Slavíkové a Luďku Černochovi za pomoc při překonávání jazykové bariéry. Už teď se těšíme na další ročník a snad se opět sejdeme ve stejném nebo snad i větším počtu startujících z naší země.

Poslední letošní velké závody se pod názvem "Middle European Cup "(Středoevropský pohár) konaly 23. - 25. 9. 2011 v Polsku a náš ranč odjela reprezentovat Lucie Burdíková se svoji klisnou Smiling Sunny Day. Startovala v kategorii mládež v disciplíně Western pleasure, kde se umístila na 2. místě, ve Western Horsemanship na 1. místě a v Trailu také na 1. místě. Takže dle výsledků nezklamala a splnila svoji roli favorita na výtečnou.

Závěrem bych chtěl všem startovním dvojicím poděkovat za vzornou reprezentaci, pogratulovat ke všem krásným úspěchům a popřát hodně závodního štěstí do sportovní sezóny 2012.

Roman Poláček

Výročí firmy Jasno

Ve dnech 6. a 7. května 2011 pořádala firma Jasno, spol. s r.o. k oslavě svého 20letého výročí den otevřených dveří. Ranč pod Vartovňů jako jedna z částí této firmy měl pro svou prezentaci k dispozici menší pískové kolbiště, kde v krátkých programech přiblížili jezdci návštěvníkům americká plemena koní, předvedli ukázky přirozené komunikace a nakládání mladých koní do vozíku. Dále přiblížili divákům soutěžní disciplíny, ve kterých startují na westernových závodech. Mimo tyto ukázky mohli diváci shlédnout prezentace a ukázky strojů, chovu masného skotu Charolais, vystoupení dětí MŠ, ZŠ a cimbálové muziky Vizovský Juráš a zúčastnit se dalších doprovodných programů pro děti.

Fotky z akce naleznete ve fotogalerii.

Nový poklad z USA

Moc dlouho, dokonce několik let, jsme přemýšleli o tom, jestli si máme pořídit k nám na ranč nového hřebce. Zkušenosti s připouštěním jsme měli, a tak jsme se loni na podzim rozhoupali a začali řešit nějakého toho "ženicha" ze zámoří.

Dlouho jsme hledali, hřebečků byl nespočet, a nakonec jsme se rozhodovali mezi třemi. Všichni byli moc pěkní, ale nakonec rozhodl kvalitní původ. Hřebeček pochází ze slunné Kalifornie, odkud musel dva dny cestovat vlekem do Oklahomy, kde zůstal měsíc v karanténě a odtud letecky přes Houston do Amsterdamu. Po krátkém odpočinku a vyřízení nezbytných papírů a poplatků jej čekala ještě cesta po Evropě až k nám na Moravu.

Tak se tedy stalo, že jsme dne 15.1.2011 mohli na ranči přivítat "PLEASUROVÉHO CHAMPIONA" sorrel-overo hřebečka INVITATIONSENSATION – alias "Vegas", jehož otcem je legendární pleasurový hřebec ZIPPOS SENSATION a matkou PAIN ME N INVITATION (viz. původ).

Vegas pravděpodobně už nikdy neuvidí moře, ale zato pozná, co je to sníh a valašské kopce. Doufáme, že se u nás bude mít dobře.

Petra Poláčková

Krásné zakončení sezony 2010

Na přelomu léta a podzimu vyvrcholila již tradičně závodní sezona národními mistrovstvími ČR a mezinárodní soutěží Středoevropský pohár, která se taktéž konala tento rok v ČR.

V kategorii mládeže získaly mistrovské tituly Lucka Burdíková se Sanynkou. A to rovnou dva – za disciplíny western pleasure a trail. Z mistrovství ČR dospělých konaného o pár týdnů později si odvezla titul mistra ČR v disciplíně western pleasure junior dvojice Petra Poláčková a tříletá klisna American Snow Lady.

Ze Středoevropského poháru, konaného letos v Horce nad Moravou, si své prvenství v disciplíně western pleasure youth odvezla Lucka se Sanynkou a v disciplíně Western Horsemanship Open Jitka Mikuláštíková se Smartinkou. Všichni reprezentanti našeho ranče se umístili do krásného 6. místa.

MEC 2010

Petra Poláčková a Red Bar Jacs

 • Western Pleasure Open – 6. místo
 • Western Horsemanship Open – 3. místo
 • Trail Open – 3. místo

Jitka Mikuláštíková a Smart Chicy Victoria

 • Western Pleasure Open – 3. místo
 • Western Horsemanship Open – 1. místo

Lucie Burdíková a Smiling Sunny Day

 • Western Pleasure Youth – 1. místo
 • Western Horsemanship Youth – 5. místo
 • Trail Youth – 3. místo
   

Starší články...